Hladame pracu
Kategória:
Mince, bankovky
Hladama Pomocné práce Búracie, oplotenie pozemku, zateplovanie, výkopové práce, ul plne cele odvetil pomocných prác všetkého druhu práce sa nebojíme a Pustime sa aj do takej práce de ostatní otočia kopytá
Podobné inzeráty
Medaila je nepoškodena, original v patine zaliata v blistry s pribehom 18x15cm.
TECHNICKÉ ŠPECIFIKÁCIE
Priemer: 40 mm
Material: striebro 925 Ag
Vydanie: 1 000 ks
Lev svätého Marka a dvojhlavý orol
Mierom z Campoformido v roku 1797 boli Benátky a pobrežie Istrie-Dalmácie pridelené Rakúsku, hoci v rokoch 1805 a 1809 Napoleon tieto oblasti vzal späť pre svoje nové Talianske kráľovstvo. Viedenský kongres (1814-15) priviedol Benátky a pobrežie Jadranského mora späť pod rakúsku nadvládu. Od roku 1800 bolo vo Viedni hlavné námorné velenie a arcivojvoda Karl ako minister vojny a námorníctva sa snažil zorganizovať a vybudovať námorné sily so sídlom v námornom prístave Benátky. Vznikla námorná kadetská škola a lodiarsky inštitút. Služobným jazykom bola taliančina, rovnako ako väčšina dôstojníkov a námorníkov; nebezpečný stav, keďže sa v roku 1848 pridali k povstalcom. Z 5000 mužov sa z Benátok do Terstu vrátilo len 72 dôstojníkov a 665 námorníkov lojálnych cisárovi. V roku 1849 boli Benátky blokované po súši a po mori. Mesto bolo bombardované aj zo vzduchu balónmi. Mesto v lagúne zostalo v rakúskych rukách až do roku 1866, no nový námorný prístav sa nazýval Pola.
Arcivojvoda Fridrich (1821-1847)
Tretí syn arcivojvodu Karla sa vo veku 16 rokov stal prvým členom cisárskej rodiny, ktorý sa stal námorným dôstojníkom. V roku 1840 velil lodi Guerriera v spoločnej operácii s Britániou a Tureckom proti odbojnému egyptskému vicekráľovi. Arcivojvoda Fridrich osobne viedol vyloďovaciu jednotku v útoku na mesto Saida (Sýria), kým pevnosť nebola úspešne napadnutá. Za svoju statočnosť získal Rytiersky kríž Rádu Márie Terézie. V roku 1841 sa stal veliteľom námorného okresu v Benátkach a v roku 1842 navštívil Anglicko na palube fregaty Bellona, aby sa dozvedel o britskom námorníctve a jeho námorných prístavoch. V roku 1844 bol arcivojvoda Fridrich povýšený na viceadmirála a vymenovaný za hlavného veliteľa námorníctva so sídlom v Benátkach. Začal reformovať a modernizovať administratívu. Osobitne ho znepokojovala otázka mladých talentov a výcviku námorných dôstojníkov. Žiaľ, jeho prácu tragicky skrátila nečakaná predčasná smrť 6. októbra 1847.
Habsburgovci, frantisek jozef, franz joseph, FJI, KFJI,