Katolicky casopis Nova praca a Kultura
Kategória:
Starožitnosti
Dobry den
mam na predaj Katolicke casopisy Nova praca a Kultura , vojnove a povojnove rocniky . Cenu ponuknite. Pekne dakujem
mam na predaj Katolicke casopisy Nova praca a Kultura , vojnove a povojnove rocniky . Cenu ponuknite. Pekne dakujem
Podobné inzeráty
Černokňažník - Časopis humoristicko-zábavný
komplet ročník III. - 1863
komplet ročník IV. - 1864
formát veľká A5, 192 + 192 s., veľmi dobrý stav, kompletné.
Cena: 250 eur
artkarolov@
Svätý Florián (Florián z Lorchu, lat. Florianus) je katolícky svätec, patrón hasičov, pekárov, hrnčiarov, hutníkov, taktiež ako ochranca pred neúrodou, búrkou aj suchom.
Florián je patrónom v Rakúsku, kde bolo po ňom pomenované aj mesto (Sankt Florian), taktiež v Česku, Slovensku, Bavorsku, Taliansku (Bologna), Poľsku (Krakov).
Narodil sa v Enns v rímskej provincii Noriko za čias prenasledovania kresťanov počas vlády rímskeho cisára Diokleciána.
Florián bol plukovníkom v legionárskom vojsku rímskeho cisára v Cetii (dnešný Zeiselmauer v Rakúsku). Roku 304 sa postavil na obranu 40 zatknutých a uväznených kresťanských legionárov v Lorchu . Za pokus o vyslobodenie bol zatknutý a odsúdený miestodržiteľom Aquiliánom na smrť. Poprava sa konala dňa 4. mája 304 na brehu rieky Enns (v tej dobe nazývanej Aniza). Na krk mu bol priviazaný mlynský kameň a následne bol utopený vo vodách Enns.
Legenda hovorí, že voda vyplavila Floriánovo mŕtve telo na skalu, kde ho našla vdova Valéria, ako ho pred zhanobením stráži veľký orol. Ten sa objavil aj na niektorých neskorších zobrazeniach tohoto svätca. Na mieste hrobu Sv. Floriána pri Linci postavili kaplnku a neskoršie kostol s kláštorom, ktorý obývali benediktíni a po nich augustiniáni. Floriánove ostatky sa našli v 13. storočí. V roku 1942 boli objavené aj ostatky 40 mučeníkov, za ktorých svätec položil život.
Časť jeho relikvií dostalo darom mesto Krakov v roku 1183 od pápeža Luciusa III. Knieža Kazimír II. (Spravodlivý) dal postaviť baziliku zasvätenú sv. Floriánovi, kde sa nachádzajú tieto relikvie. Ostatky svätca sa nachádzajú aj v relikviári chrámu sv. Víta v Prahe.
Kult patróna hasičov bol neskôr rozšírený po celej strednej Európe. Postavilo sa množstvo jeho sôch na ochranu pred požiarmi.
druh výtvarného umenia: sochárstvo
technika: drevorezba
materiál: drevo
výška: 51 cm
Ruženec z olivoveho dreva + medaila so sv.vodou z baziliky v Lurdach vo Francuzku + drevená krabička. Všetko spolu. Medaila z LOURD je skutocna ojedinelost a je v nej svetená voda, priamo z Baziliky v Lurdách.
Ruženec je ručne vyrobený a požehnaný v Jeruzaleme, odkiaľ mi ho doniesli, naviac je ešte aj posvatený vodou priamo z rieky Jordán - svatená voda z miesta krstu (táto voda = flasticka nieje k tomu samozrejme, je na posledných 2 fotkách). Jeruzalemský svätý náhrdelník, katolícky kríž.
Je iba 1 kus, dakujem
SMS na