Slovenské tradičné kroje
Kategória:
Ostatné
Predám slovenské tradičné krojové stužky na ručné vyšívanie slovenskych krojov. Cena od 10 € Prehliadka a prevzatie v Trenčianských Tepliciach
Podobné inzeráty
Slovenské tradičné kroje
Predám slovenské tradičné kroje, všetko ručne vyšívané, detské košielky. Prehliadka a prevzatie v Trenčiansých Tepliciach
Martina Talpos a realitné centrum PRO HOME má pre Vás vo výhradnom zastúpení klienta odstúpenie, prevádzky zameranej na ľudovú nôtu.
Dlhoročná tradícia rodinnej firmy fungujúca v centre mesta Sabinov. Fungovanie prevádzky je na vysokej úrovni. Máme dlhoročné zahraničné skúsenosti, kde sa klientom posielajú aj nové ušité kroje na mieru, ktoré šijú naše profesionálne krajčírky. Folklórne súbory a skupiny z okolia vyhľadávajú naše kroje k zapožičaniu na rôzne akcie, či sú to svadby, čepčenia alebo rôzne ľudové vystúpenia.
V prevádzke ostáva :
- Kompletné vybavenie ako je na fotografiách
- Folklorne kroje 25 ks detské, ženské , mužské
- Rôzne doplnky a drobnosti ku krojom ako sú napr. čižmy, klobúky, šatky....
- tradičné slovenské výrobky, pamiatkové suveníry ako sú napríklad magnetky,valašky..
Ako prevádzka vyzerá :
- Vstupná miestnosť 14m2
- Výstavná miestnosť 12m2
- Kancelára 4m2
- Útulná kuchynka
- Parkovanie v zadnej časti budovy
Dôvod odstúpenia: pracovná vyťaženosť, viacero aktívnych podnikateľských aktivít
Dátum odstúpenia: Dohodou
Zaujala Vás táto ponuka?
Neváhajte ma kontaktovať na telefónom čísle:
Ponúkam na predaj starodávne heľpianske ľudové kroje. V prípade záujmu ma kontaktujte na uvedené číslo. Celý červený kroj je na predaj v hodnote 250eur. ďalšie ponúkané kroje sú v hodnote 180eur.
Cena je 70€ za kus
Kroj alebo ľudový odev označoval oblečenie ľudu žijúceho na dedinách, ktorý sa v minulosti zaoberal prevažne roľníctvom a pastierstvom. Kroj slúžil ako ochrana proti klimatickým zmenám.
Na vznik a vývoj kroja vplývali najmä domáce suroviny, druh práce a zamestnania, spoločenská a triedna príslušnosť, náboženstvo a svetonázor, styk s cudzinou a s historickou módou vyšších spoločenských vrstiev. Okrem toho naň pôsobili i spoločenské funkcie – odlišoval sa odev pracovný, sviatočný, obradový i na iné príležitosti. Význam mali aj biologické znaky, príslušnosť k pohlaviu (muži, ženy), vek (deti, mládež, dospelí), stav a zadelenie do rodiny (slobodní, vydaté, ženatí, vdovy). Spojitosť viacerých faktorov vplývala aj na postupné utváranie krajových charakteristík kroja.
Materiál na zhotovenie kroja určovali prírodné podmienky a potreby. Spracúvali sa kože a kožušiny; z ľanu, konopí a z ovčej vlny sa dorábala priadza, z ktorej sa tkali alebo plietli textílie. Najstaršie dokumenty (9. – 11. storočie) o využití a spracúvaní týchto a iných surovín (kov, drevo) na odev, ako aj predstavy o jeho formách nám poskytujú archeologické, historické, jazykové a iné pramene. Odev obyvateľstva zostal nositeľom istých archaických foriem, ktoré sa v priebehu stáročí takmer nemenili.
Medzi vývojovo najstaršie časti mužského odevu patrí plátenná košeľa a gate, súkenné nohavice a rozličné druhy trojštvrťových a dlhých kabátov (kabanica, čuha, halena, širica, guba a pod.), z kožušín kožúšky, kožuchy, peleríny, čiapky. V ženskom odeve plátenná spodnica (rubáš), oplecko (rukávce), košeľa, zástera (obruštek), sukňa, čepiec, vlnené zástery, súkenné trojštvrťové kabátiky (kabanica, čužka), kožúšky a kožuchy. Sem patrí aj obuv a účesy.
Kroje sú dôkazom diferenciácie a drobenia predtým väčších regiónov na menšie podregióny, resp. ich varianty a podvarianty. Nositeľom týchto krajových alebo lokálnych špecifík je popri iných výzdobných prvkoch výšivka, jej techniky, ornamentika, farebnosť, kompozícia.
Na prelome 19. a 20. storočia mal slovenský kroj okolo 60 variantov a podvariantov. Líšili sa podľa množstva dekoratívnych prvkov, ktoré sa umiestňovali na mužskom i ženskom kroji, a to vo výšivke, v tkanivách, čipkách, šnurovaní a pod., v ich technikách, ornamentike, farebnosti.
Meniace sa hospodárske, spoločenské a politické podmienky v 20. storočí, no najmä obidve svetové vojny a ich dôsledky urýchlili postupný prechod od tradičného kroja k mestskému odevu, ktorý v polovici 20. storočia prenikol do všetkých oblastí Slovenska. Dnes je mestský odev prevládajúcim typom oblečenia aj na dedinách.
kw: kroj, kroje, sukňa, sukne, tradičné, tradičný, tradičná, historické, historická, historický, odev, odevy, oblečenie, dedinské, vidiecke, vidiecky, vidiecka, svadba, svadobná, svadobný,
Kontaktujte ma prosím najmä emailom cez formulár pod inzerátom