štýlovo ladené obrazy akademického maliara Jozef Drozd...
Kategória:
Starožitnosti
Spôsoby umeleckého prejavu sú rôznorodé ako sám život- dramatické - upokojujúce - drsné i hladké - spievavé i disonantné - epické i lyrické - Jozef Drozd je umelec - ktorý sa realizuje viac v rovine poetickej - hoci v nej nechýbajú radosti i smútky - od začiatku sa usiloval vyjadrovať úsporne - aby dosiahol efekt jednuduchosti - kontrastom čiernej a bielej - taká bola najmä jeho dlhoročná pravidelná ilustračná tvorba ktorá predstavuje nielen významnú časť diela ale v istom čase by sa stala neoddeliteľnou charakteristikou novinového týždeníka a čitateľ si navykol na ňu ako na súčasť poviedkového textu - súbežne s ilustrátorkou sa čoraz viac rozvíjal vo voľnej tvorbe - čerpal z krásy slovenskej krajiny - zachytával jej nuansy v stovkách pastelov - kde dominovala farba a členitosť terénu - Drozdové pastely s námetmi z prírody akoby boli z celkom iného ( súdka ) sú lyrické - farebne príjemné - upokojujúce - nie je to len krajina Drozdovho rodného Zliechova - ale aj hornaté kraje iných kútov Slovenska - kde neúnavne hľadal motívy a maľoval priamo v plenéri - poetické tóny sú prítomné aj v galérii jeho ženských tvári - ktoré sú síce anonymné po mene - ale konkrétne po pocite vpísanom v ich obličaji - okrem nostalgie a radosti sú to aj tváre dedinských žien pri odychu - po práci - v niektorých kompozíciách sa usiluje až o galandovské abstrahovanie základných kriviek a dosahuje účinný efekt - postupne Drozda ženská krása zaujala až tak - že namaľoval sériu ženských aktov ( jednotlivých i skupinových - v ktorých dominujú postavy s flautami - pokúsil sa však aj o účinnú výtvarnú metaforu v inej rovine - v akte s kohútim hrebeňom pod ženským lonom - v súčasnosti skúša a hľadá v oblasti počítačovej grafiky - tvorí kompozície z geometrických tvarov - iste je to nový prvok v Drozdovej tvorbe - ale jeho prínos zostáva najmä v poetických pasteloch krajiny a lyrických premenách aktu - pri príležitosti nedávneho jubilea Jozefa Drozda ( 1937 ) je krátke zastavenie obozretím - nie konečným hodnotením...narodil sa 14.septembra 1937 v Zliechove okres Ilava - študoval na škole umeleckého priemyslu - v Bratislave u profesora Teodora Lugsa a na vysokej škole u profesora Eugena Lehotského - po ukončení štúdia sa venuje novinovej a knižnej grafike - ktorá popri ilustráciách a voľnej tvorbe predstavuje jednu zo súčastí jeho tvorivého úsilia i v súčasnosti - žije v Bratislave******* ponúkam na predaj diela od slovenského profesionálneho maliara Jozef Drozd...( foto 1 )...cena - 350 za kus...( foto 2 + 3 )...cena - 130 euro za kus...všetky obrazy v TOP stave kvality bez akýchkoľvek poškodení...možnosť poslať poštou po platbe vopred na účet !!! + poštovné...alebo výmena za iné starožitnosti...ponúknite...uvítam osobný odber Heľpa okres Brezno...kde je ešte na výber z cca 70 ks rôznych maľovaných obrazov slovenských - českých a svetových profesionálnych maliarov...Ďakujem a prejem všetkým pekný deň...s pozdravom zberateľ Blue Angel Sedrik...
Podobné inzeráty
ponúkam na predaj umelecké diela od uznávaného slovenského akademického maliara Jozef Drozd...cena dohodou...obrazy v TOP stave bez akéhokoľvek poškodenia...možnosť poslať poštou po platbe vopred na účet !!! + poštovné...alebo výmena za iné starožitnosti...ponúknite...uvítam osobný odber Heľpa okres Brezno...Akademický maliar Jozef Drozd (1937) predstavuje maliarske diela na výstave s názvom Doznievajúce sny. Jozef Drozd sa od ukončenia štúdia na VŠVU popri voľnej tvorbe venuje ilustráciám a tiež novinovej a knižnej grafike. Žije a tvorí v Bratislave...
Spôsoby umeleckého prejavu sú rôznorodé ako sám život- dramatické - upokojujúce - drsné i hladké - spievavé i disonantné - epické i lyrické - Jozef Drozd je umelec - ktorý sa realizuje viac v rovine poetickej - hoci v nej nechýbajú radosti i smútky - od začiatku sa usiloval vyjadrovať úsporne - aby dosiahol efekt jednuduchosti - kontrastom čiernej a bielej - taká bola najmä jeho dlhoročná pravidelná ilustračná tvorba ktorá predstavuje nielen významnú časť diela ale v istom čase by sa stala neoddeliteľnou charakteristikou novinového týždeníka a čitateľ si navykol na ňu ako na súčasť poviedkového textu - súbežne s ilustrátorkou sa čoraz viac rozvíjal vo voľnej tvorbe - čerpal z krásy slovenskej krajiny - zachytával jej nuansy v stovkách pastelov - kde dominovala farba a členitosť terénu - Drozdové pastely s námetmi z prírody akoby boli z celkom iného ( súdka ) sú lyrické - farebne príjemné - upokojujúce - nie je to len krajina Drozdovho rodného Zliechova - ale aj hornaté kraje iných kútov Slovenska - kde neúnavne hľadal motívy a maľoval priamo v plenéri - poetické tóny sú prítomné aj v galérii jeho ženských tvári - ktoré sú síce anonymné po mene - ale konkrétne po pocite vpísanom v ich obličaji - okrem nostalgie a radosti sú to aj tváre dedinských žien pri odychu - po práci - v niektorých kompozíciách sa usiluje až o galandovské abstrahovanie základných kriviek a dosahuje účinný efekt - postupne Drozda ženská krása zaujala až tak - že namaľoval sériu ženských aktov ( jednotlivých i skupinových - v ktorých dominujú postavy s flautami - pokúsil sa však aj o účinnú výtvarnú metaforu v inej rovine - v akte s kohútim hrebeňom pod ženským lonom - v súčasnosti skúša a hľadá v oblasti počítačovej grafiky - tvorí kompozície z geometrických tvarov - iste je to nový prvok v Drozdovej tvorbe - ale jeho prínos zostáva najmä v poetických pasteloch krajiny a lyrických premenách aktu - pri príležitosti nedávneho jubilea Jozefa Drozda ( 1937 ) je krátke zastavenie obozretím - nie konečným hodnotením...narodil sa 14.septembra 1937 v Zliechove okres Ilava - študoval na škole umeleckého priemyslu - v Bratislave u profesora Teodora Lugsa a na vysokej škole u profesora Eugena Lehotského - po ukončení štúdia sa venuje novinovej a knižnej grafike - ktorá popri ilustráciách a voľnej tvorbe predstavuje jednu zo súčastí jeho tvorivého úsilia i v súčasnosti - žije v Bratislave******* ponúkam na predaj diela od slovenského profesionálneho maliara Jozef Drozd...( foto 1 )...cena - 130 za kus...( foto 2 )...cena - 350 euro za kus...všetky obrazy v TOP stave kvality bez akýchkoľvek poškodení...možnosť poslať poštou po platbe vopred na účet !!! + poštovné...alebo výmena za iné starožitnosti...ponúknite...uvítam osobný odber Heľpa okres Brezno...kde je ešte na výber z cca 70 ks rôznych maľovaných obrazov slovenských - českých a svetových profesionálnych maliarov...Ďakujem a prejem všetkým pekný deň...s pozdravom zberateľ Blue Angel Sedrik...
Akademický maliar Emil Paulovič sa narodil v Leopoldove 7. marca 1922. Vyštudoval maľbu na výtvarnom oddelení Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave u Martina Benku, Gustáva Mallého, Jána Mudrocha a Maxa Schurmanna (1940 – 45). Úzky vzťah mal i k sochárovi Jánovi Koniarkovi, najmä v poslednom období jeho života, keď sa stretli v Trnave.
Do slovenského umeleckého života vstúpil tento maliar na kolektívnu výstavu v Bratislave pod názvom Najmladší slovenskí výtvarníci. Po vojne v roku 1946 vystavoval spolu so Štefanom Cpinom.
K divadlu mal blízko už od mladosti, ešte počas štúdia na vysokej škole navrhoval scény pre Divadelný ochotnícky krúžok v Leopoldove (1940 – 45) a pre Akademické divadlo v Trnave (1943 – 45). Emil Paulovič sa po štúdiách etabloval ako scénický a kostýmový výtvarník, ba dokonca aj ako herec. skôr pôsobil v Banskej Bystrici (1946 – 49), potom vo Zvolene (1949 – 60), Martine (1953 – 57) a napokon v Krajovom divadle v Trnave (1960 – 65). Ešte pôsobil v mládežníckom súbore Vysokoškolák pri Stálej scéne v Trnave (1965 – 1970).
V Trnave sa okolo roku 1960 začala formovať výtvarná skupina (Ambrušová, Balogh, Čech, Bartek, Dóka, Hučko, Jurča, Tekel), ku ktorej sa zaradil svojou maliarskou tvorbou. Po roku 1970 postupne prestal s divadelnou tvorbou a viac pôsobil ako slobodný umelec – maliar. Venoval sa najmä krajinomaľbe, zátišiam s kvetinami a portrétom. V 80. rokoch vystaval svoju tvorbu v slede niekoľkých autorských výstav najmä v Trnave a na okolí. Veľkou retrospektívou bola výstava k jubileu (60) v roku 1982 v Západoslovenskom múzeu v Trnave. Tematika rodného kraja a koreňov rezonuje na samostatných výstavách koncom 80. a začiatkom 90. rokov najmä v Piešťanoch, Leopoldove a Hlohovci (Moja domovina, Cesty a návraty, Obrazy domova, Naše korene).
Emil Paulovič sa začiatkom 80. rokov presťahoval z Trnavy do Piešťan, kde žil a tvoril až do smrti v roku 2004. V jeho rodnom Leopoldove mu vytvorili malú galériu z tvorby. Pri príležitosti 90. výročia jeho narodenia v Západoslovenskom múzeu v Trnave pripravili malú výstavu jeho diel zo zbierok múzea a súkromnej zbierky za jeho dcéry Marcely Zuzany Hujsiovej (Pavlovičovej)...ponúkam na predaj zaujímavé štýlovo ladené umelecké diela od slovenského akademického maliara Emil Paulovič...cena jednotlivých diel od 350 - 750 euro za kus...všetky diela v TOP stave kvality bez akýchkoľvek poškodení...možnosť poslať poštou po platbe vopred na účet !!! + poštovné...alebo výmena za iné starožitnosti...ponúknite...uvítam osobný odber Heľpa okres Brezno...kde je ešte na výber z cca 70 ks rôznych maľovaných obrazov slovenských - českých a svetových profi maliarov a okolo 300 kvalitných a hodnotných starožitností pre každého zberateľa...Ďakujem a prejem všetkým pekný deň...s pozdravom zberateľ Blue Angel Sedrik...
Akademický maliar Emil Paulovič sa narodil v Leopoldove 7. marca 1922. Vyštudoval maľbu na výtvarnom oddelení Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave u Martina Benku, Gustáva Mallého, Jána Mudrocha a Maxa Schurmanna (1940 – 45). Úzky vzťah mal i k sochárovi Jánovi Koniarkovi, najmä v poslednom období jeho života, keď sa stretli v Trnave.
Do slovenského umeleckého života vstúpil tento maliar na kolektívnu výstavu v Bratislave pod názvom Najmladší slovenskí výtvarníci. Po vojne v roku 1946 vystavoval spolu so Štefanom Cpinom.
K divadlu mal blízko už od mladosti, ešte počas štúdia na vysokej škole navrhoval scény pre Divadelný ochotnícky krúžok v Leopoldove (1940 – 45) a pre Akademické divadlo v Trnave (1943 – 45). Emil Paulovič sa po štúdiách etabloval ako scénický a kostýmový výtvarník, ba dokonca aj ako herec. skôr pôsobil v Banskej Bystrici (1946 – 49), potom vo Zvolene (1949 – 60), Martine (1953 – 57) a napokon v Krajovom divadle v Trnave (1960 – 65). Ešte pôsobil v mládežníckom súbore Vysokoškolák pri Stálej scéne v Trnave (1965 – 1970).
V Trnave sa okolo roku 1960 začala formovať výtvarná skupina (Ambrušová, Balogh, Čech, Bartek, Dóka, Hučko, Jurča, Tekel), ku ktorej sa zaradil svojou maliarskou tvorbou. Po roku 1970 postupne prestal s divadelnou tvorbou a viac pôsobil ako slobodný umelec – maliar. Venoval sa najmä krajinomaľbe, zátišiam s kvetinami a portrétom. V 80. rokoch vystaval svoju tvorbu v slede niekoľkých autorských výstav najmä v Trnave a na okolí. Veľkou retrospektívou bola výstava k jubileu (60) v roku 1982 v Západoslovenskom múzeu v Trnave. Tematika rodného kraja a koreňov rezonuje na samostatných výstavách koncom 80. a začiatkom 90. rokov najmä v Piešťanoch, Leopoldove a Hlohovci (Moja domovina, Cesty a návraty, Obrazy domova, Naše korene).
Emil Paulovič sa začiatkom 80. rokov presťahoval z Trnavy do Piešťan, kde žil a tvoril až do smrti v roku 2004. V jeho rodnom Leopoldove mu vytvorili malú galériu z tvorby. Pri príležitosti 90. výročia jeho narodenia v Západoslovenskom múzeu v Trnave pripravili malú výstavu jeho diel zo zbierok múzea a súkromnej zbierky za jeho dcéry Marcely Zuzany Hujsiovej (Pavlovičovej)...ponúkam na predaj zaujímavé štýlovo ladené umelecké diela od slovenského akademického maliara Emil Paulovič...cena jednotlivých diel od 350 - 750 euro za kus...všetky diela v TOP stave kvality bez akýchkoľvek poškodení...možnosť poslať poštou po platbe vopred na účet !!! + poštovné...alebo výmena za iné starožitnosti...ponúknite...uvítam osobný odber Heľpa okres Brezno...kde je ešte na výber z cca 70 ks rôznych maľovaných obrazov slovenských - českých a svetových profi maliarov a okolo 300 kvalitných a hodnotných starožitností pre každého zberateľa...Ďakujem a prejem všetkým pekný deň...s pozdravom zberateľ Blue Angel Sedrik...
Akademický maliar Emil Paulovič sa narodil v Leopoldove 7. marca 1922. Vyštudoval maľbu na výtvarnom oddelení Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave u Martina Benku, Gustáva Mallého, Jána Mudrocha a Maxa Schurmanna (1940 – 45). Úzky vzťah mal i k sochárovi Jánovi Koniarkovi, najmä v poslednom období jeho života, keď sa stretli v Trnave.
Do slovenského umeleckého života vstúpil tento maliar na kolektívnu výstavu v Bratislave pod názvom Najmladší slovenskí výtvarníci. Po vojne v roku 1946 vystavoval spolu so Štefanom Cpinom.
K divadlu mal blízko už od mladosti, ešte počas štúdia na vysokej škole navrhoval scény pre Divadelný ochotnícky krúžok v Leopoldove (1940 – 45) a pre Akademické divadlo v Trnave (1943 – 45). Emil Paulovič sa po štúdiách etabloval ako scénický a kostýmový výtvarník, ba dokonca aj ako herec. skôr pôsobil v Banskej Bystrici (1946 – 49), potom vo Zvolene (1949 – 60), Martine (1953 – 57) a napokon v Krajovom divadle v Trnave (1960 – 65). Ešte pôsobil v mládežníckom súbore Vysokoškolák pri Stálej scéne v Trnave (1965 – 1970).
V Trnave sa okolo roku 1960 začala formovať výtvarná skupina (Ambrušová, Balogh, Čech, Bartek, Dóka, Hučko, Jurča, Tekel), ku ktorej sa zaradil svojou maliarskou tvorbou. Po roku 1970 postupne prestal s divadelnou tvorbou a viac pôsobil ako slobodný umelec – maliar. Venoval sa najmä krajinomaľbe, zátišiam s kvetinami a portrétom. V 80. rokoch vystaval svoju tvorbu v slede niekoľkých autorských výstav najmä v Trnave a na okolí. Veľkou retrospektívou bola výstava k jubileu (60) v roku 1982 v Západoslovenskom múzeu v Trnave. Tematika rodného kraja a koreňov rezonuje na samostatných výstavách koncom 80. a začiatkom 90. rokov najmä v Piešťanoch, Leopoldove a Hlohovci (Moja domovina, Cesty a návraty, Obrazy domova, Naše korene).
Emil Paulovič sa začiatkom 80. rokov presťahoval z Trnavy do Piešťan, kde žil a tvoril až do smrti v roku 2004. V jeho rodnom Leopoldove mu vytvorili malú galériu z tvorby. Pri príležitosti 90. výročia jeho narodenia v Západoslovenskom múzeu v Trnave pripravili malú výstavu jeho diel zo zbierok múzea a súkromnej zbierky za jeho dcéry Marcely Zuzany Hujsiovej (Pavlovičovej).ponúkam na predaj zaujímavé diela profi akademického maliara Emila Pauloviča...cena za kus - 1350 euro...všetky obrazy TOP stav bez akéhokoľvek poškodenia...možnosť poslať poštou po platbe vopred na účet !!! + poštovné...alebo výmena za iné starožitnosti...ponúknite...uvítam osobný odber Heľpa okres Brezno...kde je ešte na výber z cca 55 ks rôznych maľovaných obrazov slovenských - českých a svetových profi maliarov a okolo 250 kvalitných a hodnotných starožitností pre každého zberateľa...Ďakujem a prejem všetkým pekný deň...s pozdravom zberateľ Blue Angel Sedrik...
József Janiga ( Nana , Československo , 21. marec 1946 – Nagymeyer , Slovensko , 5. máj 2004 ) je maďarský maliar, grafik, ilustrátor, pedagóg, „ maliar Csallóközu “ z vysočiny. Je známy najmä svojimi krajinomaľbami a ilustráciami detských kníh . Ako maliar boli jeho najčastejšími námetmi krajinky a dedinské námety. Ilustroval množstvo kníh pre deti , ale pracoval aj ako ilustrátor časopisov na vysočine . Bola po ňom pomenovaná škola v Nagymegyeri. Rok po jeho smrti, v roku 2005Spomienkový album jeho obrazov vydali Gábor Pogány a Gyula Bodnár . Počas svojej takmer štyridsaťročnej výtvarnej kariéry sa zúčastnil viacerých samostatných a kolektívnych výstav na Slovensku a v Maďarsku.
" Janiga, podobne ako Pál Szinyei Merse , považoval slobodnú prírodu za svojho skutočného majstra ako „malára prírody“. Mimochodom, vo svojom zbožňovaní Csallóközu nebol sám, spomeňme si len na Istvána Tallósa Prohászku , ktorý mohol byť dokonca Janigovým majstrom. Pohybovali sa v jednej rovine, obaja stavali krajinu Csallóközi do popredia svojho umenia, navyše Tallós Prohászka písal články a krásne prózy s výtvarnou problematikou a Janiga básne******* ponúkam na predaj krásne štýlové dielo od akademického maliara Jozef Janiga 1985...cena diela - 350 euro...dielo v TOP stave kvality bez akýchkoľvek poškodení...možnosť poslať poštou po platbe vopred na účet !!! + poštovné...alebo výmena za iné starožitnosti...ponúknite...uvítam osobný odber Heľpa okres Brezno...kde je ešte na výber z cca 70 ks rôznych maľovaných obrazov slovenských - českých a svetových profi maliarov a okolo 300 kvalitných a hodnotných starožitností pre každého zberateľa...Ďakujem a prejem všetkým pekný deň...s pozdravom zberateľ Blue Angel Sedrik...