alvia červenokorenná
Počet nájdených inzerátov ALVIA ČERVENOKORENNÁ
: 1
Cena 3,- črepnik
Vytrvalý polokrík, ktorý je silno aromatický a vysoký 30 až 70 cm. Vytvára rad poddruhov a foriem, ktoré sa líšia veľkosťou a tvarom listov, farbou kvetov a vôňou. Pochádza zo Stredozemia a v súčasnosti sa najviac pestuje v Grécku, Francúzsku, Maďarsku, Česku aj na Slovensku.
Zbiera sa buď samostatne list alebo celá vňať pred kvitnutím.
Účinné látky
Silice (1,5 až 2,5 %, hlavné zložky sú cineol, thujón, borneol a gáfor). Tiež diterpény, kyselina rozmarínová, flavonoidy, triesloviny.
Účinky
Droga sa používa vo forme kloktadla pri zápaloch ústnej dutiny a hrtanu, vnútorne na zmiernenie nočného potenia a eventuálne na úpravu tráviacich problémov zápalového charakteru.
Pre obsah jedovatého thujónu sa neužíva u detí a dospelým sa podáva iba krátkodobo.
Jednotlivá dávka vo forme nálevu (čaju) je 1,5 g, ako kloktadlo 2,5 g. Užíva sa 2 až 3× denne.
Niekedy dochádza k zámenám za iné druhy šalvie, ktoré sa používajú odlišne. Napríklad šalvia červenokorenná (Salvia miltiorrhiza) z Číny a Japonska se odporúča na liečbu kardiovaskulárnych ochorení a má antiogaulačné a antioxidačné účinky.
Zbieraná časť
Vňať, list (Salviae herba, Salviae officinalis folium)
Sušenie, zosychací pomer
V malom sušíme na tienistom a dobre vetrateľnom mieste v slabej vrstve do 5 cm. Pri zbere vo veľkom je vhodné šalviu sušiť v sušiarni pri max. teplote 30 °C. Správne usušená droga si musí ponechať svoju svetlozelenú farbu. Výnos z 1 áru je 15 - 20 kg suchej vňate. Zosychací pomer vňať 4:1, list 5:1.
Doba zberu
Máj - jún
Účinky na pleť
Šalvia má dezinfekčné a antiseptické účinky, pomáha zbaviť pleť mastnoty a nečistôt, upokojuje zápalové procesy a sťahuje póry. Dodáva tak pleti energiu a jas. Podporuje tiež prekrvenie pokožky a má skvelé účinky na problematickú pleť.
1